Najnowsze wydania

testowa góra

Bosch aktualizuje oprogramowanie

AA27a-09.17 W przyszłości aktualizowanie oprogramowania samochodu będzie tak proste jak aktualizowanie aplikacji w smartfonach. Jedno kliknięcie w smartfonie wystarczy, aby automatycznie zaktualizować oprogramowanie pojazdu lub pobrać nowe funkcje bezpośrednio z chmury – bez potrzeby odwiedzania warsztatu.

„W ciągu kilku lat automatyczne aktualizacje oprogramowania będą możliwe w każdym nowym samochodzie" – prognozuje dr Markus Heyn, członek zarządu firmy Robert Bosch GmbH. „Bezprzewodowy update jest niezwykle wygodny dla kierowców. Ponadto Bosch dokonuje aktualizacji online w sposób bezpieczny i szybki " – kontynuuje Heyn. Bosch opracował rozwiązania niezbędne do bezprzewodowych aktualizacji – począwszy od jednostek sterujących i infrastruktury komunikacyjnej w samochodzie, po nowoczesne technologie szyfrowania i chmurę Bosch IoT.


Nowy standard – prosty i bezpieczny


Więcej elektroniki, więcej funkcji, więcej oprogramowania – samochód staje się smartfonem na kółkach. Nowe funkcje mogą zapewnić dodatkowy komfort – nawet po faktycznym zakupie pojazdu. Wkrótce aktualizowanie oprogramowania danymi z chmury stanie się normą. Dzisiejsze pojazdy posiadają aż 100 jednostek sterujących, nawet małe samochody mają ich od 30 do 50. Za pomocą oprogramowania sterują one niemal każdą funkcją w pojeździe. Ponadto obecnie coraz więcej pojazdów jest połączonych siecią z internetem, ale także z innymi samochodami oraz otaczającą je infrastrukturą. Oznacza to większe ryzyko pojawienia się niedoskonałości w oprogramowaniu, co może skutkować manipulowaniem danymi. W tym kontekście aktualizacje oprogramowania poprzez chmurę stanowią rozwiązanie, pozwalające stale utrzymywać samochody w fazie „up to date“, a tym samym zapewniać większe bezpieczeństwo.

„Samochody są użytkowane przez 15 lat i dłużej. Aktualizowanie poprzez chmurę stanowi wkład firmy Bosch w stałe aktualizowanie oprogramowania samochodów, bez konieczności odwiedzania warsztatu" – wyjaśnia Heyn. Ponadto aktualizacje z chmury oznaczają, że można dodawać coraz więcej funkcji i to coraz obszerniejszych. Jeśli niezbędny sprzęt jest już zainstalowany w pojeździe, to można wypróbować nową funkcję oprogramowania, a następnie ją pobrać.


Aktualizacje bezpośrednio z chmury


Bezpiecznie, szybko i prosto – tak działa aktualizacja z chmury danych. W smartfonie kierowcy lub w systemie multimedialnym samochodu są automatycznie uruchamiane zarówno aktualizacje zabezpieczeń online, jak i wszystkie nowe funkcje, które mają zostać pobrane. Informacje te są przesyłane do chmury, która działa jak sklep z aplikacjami, zapewniając gotowość i uruchomienie procesu pobierania oprogramowania bezpośrednio do pojazdu. Dane mogą być pobierane w tle podczas jazdy samochodem lub w nocy, gdy samochód stoi w garażu. Gdy pojazd znajduje się w bezpiecznym położeniu (na przykład jest zaparkowany), aktualizacje oprogramowania są instalowane w odpowiednich jednostkach sterujących, gdzie stają się natychmiast aktywne.

 

AA27b-09.17

Udostępnij