Najnowsze wydania

testowa góra

Renault Trucks T HighCab w szeregach Sped Partner

IMG 0016Sped Partner z niewielkich Leszcz koło Pińczowa, to przedsiębiorstwo transportowo-spedycyjne w południowej Polsce. Chociaż firma ma dopiero 12 lat to jej kierowcy właśnie przesiedli się do 50 nowych, 480-konnych ciągników siodłowych Renault Trucks T z wysokimi kabinami.

 

Sped Partner jest spółką, której właścicielem w 100 procentach jest Grupa ATLAS, specjalizująca się w chemii budowlanej w Polsce.  „45 procent naszych obrotów to obsługa potrzeb logistycznych zakładów i dystrybucji Grupy Atlas, ale te działania muszą, jak każde inne przewozy przynosić zyski. Współpracujemy z Grupą na normalnych warunkach rynkowych. Poza tym, aby móc zapewnić bieżącą dostępność taboru zarówno dla Grupy, jak i dla innych klientów musimy mieć pomysły na ładunki powrotne – ciężarówki nie mogą jeździć puste"  mówi Radosław Sowiński, Prezes zarządu spółki Sped Partner. „Wieloletnia współpraca z Atlasem, to także dobra i wymagająca szkoła, która wykształciła w nas kompetencje do profesjonalnej, wysoko jakościowej obsługi logistycznej. Podobnie, jak w przypadku innych kontrahentów, nie mamy tam żadnej taryfy ulgowej. Ładunki muszą dojeżdżać na miejsce dokładnie na czas, bezpiecznie i bez uszkodzeń. Dlatego też bardzo dbamy o zarówno o partnerskie relacje z naszymi podwykonawcami, jak też o jakość naszego własnego taboru i regularnie wymieniamy samochody. W 2012 zmieniliśmy też model finansowania pojazdów z tradycyjnego leasingu na najem długoterminowy.  "

 

Sped Partner właśnie rozpoczął użytkowanie 50 nowych Renault Trucks T napędzanych trzynastolitrowymi silnikami o mocy 480 KM i będą jeździły w transporcie międzynarodowym po całej Europie. Pojazdy te mają wysokie kabiny i pełne wyposażenie zapewniające kierowcom komfort pracy i odpoczynku. Wszystkie zostały polakierowane firmowym, żółtym kolorem. Zanim je wybrano firma przeprowadziła wewnętrzny „przetarg”. Wybrała do testów samochody ciężarowe kilku marek i wypróbowała je w normalnej, codziennej pracy na drogach. Kierowcy Sped Partnera w czasie kilku miesięcy sprawdzali nie tylko możliwości trakcyjne pojazdów i warunki życia w drodze, ale także zużycie paliwa. Okazało się, że „Tetki” zebrały najlepsze opinie. Podobały się m.in. wynosząca 2,10 m wysokość wewnętrzna, dobre wytłumienie i komfort jazdy.

 

IMG 0187

 

„W testach drogowych Renault Trucks T było w czołówce. Ważna była dla nas też komplementarność, zakres i jakość oferty oraz sprawność prowadzonych negocjacji. To co zaproponowało nam Renault Trucks przy ofercie na te 50 pojazdów, jest czymś na co czeka każdy menedżer transportu – wszystko zostało idealnie dopasowane do naszych potrzeb. A z punktu widzenia osoby zarządzającej firmą pożądana jest taka sytuacja, kiedy dostaje się propozycję, której nie można odrzucić. Po prostu nie ma wyjścia, trzeba brać"  dodaje Radosław Sowiński. „Renault T to dla nas pojazdy optymalne. Są mocne, zużywają niewiele paliwa, mają niską masę własną, co dodatnio wpływa na ładowność, a do tego zostały zaopatrzone w atrakcyjne finansowanie, pełne kontrakty serwisowe i pakiet gwarancji oraz kompleksowe ubezpieczenie, które zapewniają nam pełne bezpieczeństwo, przy z góry ustalonych i niezmiennych przez cały okres eksploatacji kosztach. Nie bez znaczenia jest też to, że doskonale układa się nam też współpraca z serwisem firmy Eurocomplex Trucks w Krakowie – na jego fachową pomoc i wiedzę zawsze możemy liczyć. "

 

W Sped Partnerze od 2012 roku funkcjonuje system szkoleń i premiowania kierowców za dobre wyniki spalania. Firma korzysta ze szkoleń ekonomicznej jazdy oferowanej przez Renault Trucks. Kierowcy oprócz motywacji finansowych (kwartalne premie za wyniki spalania i ecodriving) mają też systematyczny, dwutorowy coaching prowadzony równolegle przez dział transportu Sped-a oraz  specjalistów ekonomicznej jazdy z Renault Trucks. „Samochody Sped Partnera mają jak każdy pojazd Gamy T fabrycznie zamontowany moduł zarządzania flotą Optifleet. Dzięki włączeniu funkcji EcoScore możemy zdalnie kontrolować sposób jazdy każdego z kierowców. Ocena za ecodriving jest szacowana na podstawie opracowanego przez Renault Trucks algorytmu opartego na przewidywaniu, wykorzystaniu zielonego pola obrotomierza, dostosowaniu prędkości i korzystaniu ze zwalniaczy i hamulców. Nie są brane pod uwagę subiektywne parametry związane z trasą, takie jak średnia prędkość, obciążenie silnika i masa – pozwala to ocenić realne umiejętności kierowcy"  mówi Łukasz Kurcbard, specjalista ekonomicznej jazdy z Renault Trucks. „Ten algorytm został opracowany w oparciu o zalecenia Renault Trucks dotyczące jazdy racjonalnej, które faworyzują maksymalne korzystanie z trybu Auto skrzyni biegów Optidriver i zwalniacza zamiast zasadniczego układu hamulcowego. W przypadku, kiedy w pojeździe jest ręczna skrzynia biegów algorytm jest nieco zmieniony. Dzięki nowoczesnym technologiom telekomunikacyjnym możemy dostarczyć przewoźnikowi stworzony na jego podstawie ranking kierowców i ich dokładne wyniki, a także przeprowadzać z nimi rozmowy szkoleniowe w czasie pracy."

 

W latach 2012 - 2015 średnie zużycie paliwa w jej samochodach spadło średnio o 3 litry na 100 km, a w ostatnich dwóch latach o kolejne 2 litry. „Prowadząc biznes transportowy na wiele czynników nie mamy wpływu np. coraz to nowe obwarowania prawne, kurs euro czy ceny ON. Zużycie paliwa jest kosztem zmiennym, na który jednak do pewnego stopnia mamy wpływ"  dodaje Radosław Sowiński. „Eco Score wpisuje się doskonale w nasze oczekiwania odnośnie wzorcowego programu szkoleniowego. Chcemy tak edukować kierowców, by był to ciągły, systematyczny proces, indywidualnie dopasowany do każdego z kierowców. Efekty, mam nadzieję będą zgodne z naszymi wspólnymi (razem z Renault Trucks) oczekiwaniami. Nie mamy też problemów z brakiem kierowców, co w dzisiejszej sytuacji na rynku jest dla wielu firm dużym wyzwaniem i problemem. Nasi kierowcy są mocno związani z firmą, nie są jedynie kolejnym numerem na kilkuset pozycyjnej liście płac, są szanowani i obiektywnie oceniani, jak też wywodzą się z pobliskich, lokalnych społeczności, w których Sped Partner jest synonimem rzetelnego i solidnego pracodawcy."

Udostępnij