Najnowsze wydania

testowa góra

Zalety wentylatorów bezszczotkowych

large WENTYLATORLista zalet wentylatorów bezszczotkowych wydaje się nie mieć końca... Bezawaryjność, dłuższa żywotność, zwiększone bezpieczeństwo pracy, to nieliczne z wielu cech, wymienianych jako przeważające na korzyść wentylatorów zasilanych silnikami bezszczotkowymi.

 

Zalety silników bezszczotkowych, powodujące wydłużenie czasu bezawaryjnej pracy różnego typu urządzeń mechanicznych mają ogromne znaczenie dla producentów działających w gałęziach przemysłu takich jak: transport, elektronika użytkowa, sprzęty gospodarstwa domowego, chłodnictwo.

 

SPAL AUTOMOTIVE projektuje i produkuje elektryczne wentylatory i dmuchawy dla wszystkich typów pojazdów i wielu innych urządzeń. Głównym partnerem marki SPAL na rynku polskim jest LONTEX z Czechowic-Dziedzic.

 

Wentylatory osiowe oraz dmuchawy promieniowe napędzane są silnikami elektrycznymi, rozwój gamy wentylatorów i dmuchaw zatem nie jest możliwy bez rozwoju technologicznego silników prądu stałego. Większość bezszczotkowych silników wykorzystywanych jako silniki wentylatorów, składa się z wirnika z magnesami trwałymi otoczonego uzwojeniami zainstalowanymi na biegunach stojana.

 

Silniki bezszczotkowe są częścią coraz większej liczby urządzeń, a swoją popularność zawdzięczają wielu zaletom, m. in.:

  • pracują długotrwale i bezobsługowo, gdyż nie posiadają części, które mogłyby się mechanicznie zużywać,
  • nie posiadają elementów, które z czasem mogłyby się wycierać tzw. szczotek,
  • cechują się mniejszą awaryjnością,
  • można je stosować w miejscach łatwopalnych gdyż są nieiskrzące,
  • brak szczotek sprawia, iż silnik staje się cichy,
  • zużywają mniej energii.


„Zalety silników bezszczotkowych przekładają się na zalety wentylatorów i dmuchaw SPAL. Znaczące jest, iż wentylatory te są nie iskrzące więc znajdują zastosowanie w urządzeniach, maszynach, które funkcjonują w zamkniętych i łatwopalnych pomieszczeniach, takich jak przedsiębiorstwa górnicze specjalizujące się w wydobyciu kopalin użytecznych. Iskry mogące powstać podczas pracy wentylatorów zasilanych silnikami szczotkowymi mogłyby doprowadzić do zaprószenia ognia czy wybuchu." mówi Samuel Kojzarek - kierownik sprzedaży krajowej firmy LONTEX

 

Brak iskier wpływa korzystnie również na maszyny znajdujące się w pobliżu. Nie występują bowiem zaburzenia elektromagnetyczne, które mogłyby spowodować zaburzenia ich pracy. Wentylatory bezszczotkowe nie wymagają częstych konserwacji, dzięki czemu można zamieszczać je w warunkach, do których dostęp jest znacząco ograniczony. Dodatkowo brak szczotek sprawia, iż wentylatory osiągają większe prędkości.

Udostępnij